6-18-10 2010 Gold Qualifiers

2010 GOLD QUALIFIERS

Territory Location Date Contact Berths Teams Results
Eastern York, PA                    Tournament Info July 9-11 Stacey Stuck 2    
Eastern Salem, VA June 25-27 Loren Messick   804-450-2140 begin_of_the_skype_highlighting              804-450-2140      end_of_the_skype_highlighting 2    
Southern Houston, TXCut off Date April 15 June 11-13 Stoney Burke 6    
Southern Winter Haven, FL       www.flroidaasa.org June 18-20 ChrisWirth               941-773-1295 begin_of_the_skype_highlighting              941-773-1295      end_of_the_skype_highlighting 6    
Northern St. Louis, MO June 11-13   2    
Northern Bloomington, IN June 24-27 Cindy Inman 2    
Western Roseville, CA June 24-27 Cassie Rogers (916) 622-9060 begin_of_the_skype_highlighting              (916) 622-9060      end_of_the_skype_highlighting 6    
Western Vancouver, WA   July  9-11 Joe Byrne      (360) 896-9076 begin_of_the_skype_highlighting              (360) 896-9076      end_of_the_skype_highlighting 6    

 

Region Location Date Contact Berths Teams Results
Region 1 TBA June 19-20   1    
Region 2 Branch Brook Park, NJ July 13-14 Rob Stem                   201-320-6663 begin_of_the_skype_highlighting              201-320-6663      end_of_the_skype_highlighting 1    
Region 3 Hughsville, MD June 18-20 Jack Hutcherson (240)691-9254 begin_of_the_skype_highlighting              (240)691-9254      end_of_the_skype_highlighting 2    
Region 4 Cobb County – Marietta, GA July 9-11 Katie Kaye                    706-342-2235 begin_of_the_skype_highlighting              706-342-2235      end_of_the_skype_highlighting 2    
Region 5 Niceville, FL May 29-30 Danny Hensley           850-582-6255 begin_of_the_skype_highlighting              850-582-6255      end_of_the_skype_highlighting 1    
Region 5 Palm Beach, FL July 9-11 Eric Call                    561-308-4081 begin_of_the_skype_highlighting              561-308-4081      end_of_the_skype_highlighting 1    
Region 6 Broken Arrow, OK June 25-27 Keith Whitman          918-830-9935 begin_of_the_skype_highlighting              918-830-9935      end_of_the_skype_highlighting         918-251-0868 begin_of_the_skype_highlighting              918-251-0868      end_of_the_skype_highlighting 2    
Region 7 Beaumont, TX July 16-18 Linda George 6    
Region 8       1    
Region 9 Dayton, OH July 16-18 Dave Brittingham      937-532-3196 begin_of_the_skype_highlighting              937-532-3196      end_of_the_skype_highlighting 1    
Region 10       1    
Region 11       1    
Region 12 St. Louis, MO       Entry Deadline:July 14 July 17-19 Jim Crites                  314-429-7577 begin_of_the_skype_highlighting              314-429-7577      end_of_the_skype_highlighting 1    
Region 13 Golden, Co July 17-18 Barbara Mowry        303-498-0610 begin_of_the_skype_highlighting              303-498-0610      end_of_the_skype_highlighting 1    
Region 14 Diamond Valley June 18-20   6    
Region 15 Spokane, WA     2    

 

National Location Date Contact Berths Teams Results
National Gold Qualifier 64 TEAM MAX Tournament Info Oklahoma City, OK July 9-11Games will start at 8:30AM on Friday Rich Cress
(405) 425-3442 begin_of_the_skype_highlighting              (405) 425-3442      end_of_the_skype_highlighting
2    

 

QUALIFIED AS OF June 18, 2010

Team North Florida Region 5

2 Texas Glory Adkins Southern Territory

3 Texas Blaze Gold Southern Territory

4 Gold Coast Hurricanes Southern Territory

5 Aces Express Gold Southern Territory

6 Birmingham Vipers Southern Territory

7 Houston Power Gold-Glowacz Southern Territory

8 KC Peppers Northern Territory Olathe KS

9 Virginis Legends 18 Elite Northern Territory Virginia Beach VA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *